
Bild: Zimbo
Femte pusselbiten är på plats för Umeå BSKT och det är i form av den 198 centimeter långa guarden Rashard Odomes. Enligt coach Gustavsson är Rashard ”en mångsidig och tuff spelare”.
De fyra senaste säsongerna har Odomes spelat collegebasket för Oklahoma Sooners. Under säsongen 2018/2019 snittade han 17,4 minuter och 6,9 poäng på 34 spelade matcher. Under alla fyra säsongerna har Odomes varit en stabil och tillförlitlig spelare.
”Det känns bra att vara en del av den här organisationen. Jag ser fram emot att få komma ut och arbeta hårt för laget och jag förväntar mig att vinna så många matcher som möjligt den kommande säsongen. Jag känner att det här laget är fullt av personer som älskar att tävla, dessutom har vi en coach som kommer att få oss i rätt riktning”, säger Odomes
Coach Jesper Gustavssons ord om den efterlängtade signeringen:
”Vi har jobbat länge för att få klart med Rashard och jag tror att både han och jag är lika taggade på att börja säsongen snart. Rashard har en otrolig fysik och täcker defensivt det mesta på en basketplan. Han är en väldigt mångsidig och framförallt tuff spelare som inte är rädd för grovgörat”, coach Gustavsson.
Rashard avslutar med en hälsning till basket-Umeå:
“To everyone that is a part of the team. Thank you for allowing me to join this family. I’m excited to begin this journey!”
Video: Youtube
Namn: Rashard Odomes
Född: 1996
Längd: 198 cm
Från: Copperas Cove (USA)
Position: SG
Karriär:
2015–2019 Oklahoma College (USA)
2019- Umeå BSKT (Basketligan)
Text: Emma Järvholm