Lite stukade, men träningarna fortsätter att se bättre ut än matcherna och då finns det hopp!
Det har säkert inte undgått någon att det varit lite turbulent runt Umeå truppen de sensate veckorna av flera anledningar, för att inte snacka om de senaste dagarna.
Med det sagt kan jag förstå att Bskt’s spelare är lite låga på energi och fokus.
Men vi har lik förbannat ett jobb att sköta alldeles oavsett hur pissigt vi mår.
Så länge spelarna dyker upp till träning som igår (läs måndag), dvs. dagen efter en monster resa hem och dagen innan de Svenska Mästarna kommer på besök, så kommer jag att ge allt jag har för att hjälpa dem.
I Södertälje begick vi en nästan katastrofal mängd oprovocerade misstag där vi bröt mot både våra offensiva- och defensiva regler som vi är väl medvetna om inte får brytas.
Umeå Bskt’s anfalls spel är väldigt ”fritt” om man säger så. Så pass att vissa förstå-sig-påare inte ens tycker att det finns någon styrning över huvud taget.
Det är förstås lätt för personer som inte är på plats på träningarna och förstår att för varje mönster vi springer, varje pass vi slår eller screen vi sätter, så får det en konsekvens.
Med det sagt vill jag påstå att de lag som spelar ”Read & React” typen av anfall, och är bra på det, har de smartaste spelarna.
Vi tillhör inte den kategorin än för vi bemästrar inte det vi vill göra tillräckligt bra ÄN, men jag ser framsteg på varje träning vi genomför.
Utbildningen fortsätter….
Ett problem är förstås att vi möter lag som ibland har mer erfarenhet, kanske är lite starkare eller snabbare, längre, tyngre eller helt enkelt bara bättre spelare så vi räcker inte riktigt till.
Vår defensiv har inte varit vårt största problem den senaste tiden, men mot Södertälje var det definitivt inte en bra dag på jobbet defensivt.
Vi ”gav” Södertälje 22 poäng på rena misstag.
Det var inte så att de gjorde det svårt för oss att stoppa dem, utan vi GAV dem öppna lägen både utifrån- och inifrån och det var oerhört frustrerande att bevittna.
Efter varje match går vi förstås igenom alla sekvenser både i ansvarstagande syfte, men också för att lära oss lite mer om oss själva för varje match som går.
Många gånger har vi sekvenser i matcherna där spelarna helt enkelt inte upplevde situationen live som när de sedan ser sig själva på film.
Sådana tillfällen är ovärderliga för deras lärande.
Människosläktet i allmänhet borde faktiskt se sig själva i spegeln eller höra sig själva lite oftare.Vi är många som tycker att vi kan mycket mer än vad som är sanningen och vi har åsikter om saker vi inte ens borde yttra oss om.
Oavsett vad så är jag förbannat imponerad över hur spelarna kommer till träning efter träning, trotts förluster, och verkligen försöker.
Vi gör inte allt rätt, men vi försöker och jobbar hårt!!
Efter att inte ha vunnit en enda match på snart fyra månader kan jag inte annat än att gå till kontoret och kolla- eller klippa film, förbereda träningar- och matcher, planera resor, etc. i timme efter timme.
De här grabbarna ger fan i mig inte upp och jag kan inte annat än respektera pannbenet på i princip alla av dem.
Idag kommer vi att testas av den vassaste kniven i lådan!
De fyrfaldiga Svenska Mästarna Norrköping kommer på besök och det kan man inte annat än tycka är både lite skrämmande men ändå en fantastisk utmaning.
Vi har både plåster och bandage tillhanda för jag ser framför mig att det här Umeå laget kommer att försöka stoppa kniven med sina bara händer!
Torbjörn GehrkeUmeå Bskt