Spelprogram säsongen 2018/2019 för Svenska basketligan

VECKA 38: Fredag 21 september, kl 19.04: BC Luleå – Wetterbygden Stars (Luleå Energi Arena) Fredag 21 september, kl 20.04: Jämtland Basket Umeå BSKT (Östersunds Sporthall)

VECKA 39: Tisdag, 25 september, kl 19.04: BC Luleå – Nässjö Basket (Luleå Energi Arena) Tisdag, 25 september, kl 19.04: Borås Basket – Uppsala Basket (Boråshallen) Fredag, 28 september, kl 18.04: Umeå BSKT – Borås Basket (Umeå Energi Arena) Fredag, 28 september, kl 19.04: Nässjö Basket – Norrköping Dolphins (Nässjö Sporthall) Lördag, 29 september, kl 16.04: Köping Stars – BC Luleå (Karlbergshallen) Lördag, 29 september, kl 16.04: Wetterbygden Stars – Jämtland Basket (Huskvarna Sporthall) Söndag, 30 september, kl 16.34: Södertälje Kings – Uppsala Basket (Täljehallen)

VECKA 40: Tisdag 2 oktober, kl 19.04: Köping Stars – Wetterbygden Stars (Karlbergshallen) Tisdag 2 oktober, kl 19.04: Norrköping Dolphins – Uppsala Basket (Stadium Arena) Tisdag 2 oktober, kl 19.04: Borås Basket – Jämtland Basket (Boråshallen) Fredag 5 oktober, kl 19.04: Wetterbygden Stars – Borås Basket (Huskvarna Sporthall) Fredag 5 oktober, kl 19.04: Nässjö Basket – Köping Stars (Nässjö Sporthall) Fredag 5 oktober, kl 19.04: Uppsala Basket – BC Luleå (Fyrishov) Fredag 5 oktober, kl 19.04: Norrköping Dolphins – Umeå BSKT (Stadium Arena) Lördag 6 oktober, kl 20.04: Jämtland Basket – Södertälje Kings (Östersunds Sporthall)

VECKA 41: Fredag 12 oktober, kl 19.04: BC Luleå – Umeå BSKT (Luleå Energi Arena) Fredag 12 oktober, kl 19.04: Nässjö Basket – Wetterbygden Stars (Nässjö Sporthall) Fredag 12 oktober, kl 19.04: Norrköping Dolphins – Jämtland Basket (Stadium Arena) Lördag 13 oktober, kl 16.04: Köping Stars – Uppsala Basket (Karlbergshallen) Lördag 13 oktober, kl 16.34: Södertälje Kings – Borås Basket (Täljehallen)

VECKA 42: Måndag 15 oktober, kl 19.04: Jämtland Basket – BC Luleå (Östersunds Sporthall) Tisdag 16 oktober, kl 18.04: Umeå BSKT – Köping Stars (Umeå Energi Arena) Tisdag 16 oktober, kl 19.04: Wetterbygden Stars – Södertälje Kings (Huskvarna Sporthall) Tisdag 16 oktober, kl 19.04: Borås Basket – Norrköping Dolphins (Boråshallen) Tisdag 16 oktober, kl 19.04: Uppsala Basket – Nässjö Basket (Fyrishov) Fredag 19 oktober, kl 19.04: Nässjö Basket – Umeå BSKT (Nässjö Sporthall) Fredag 19 oktober, kl 19.04: Uppsala Basket – Wetterbygden Stars (Fyrishov) Lördag 20 oktober, kl 16.04: Köping Stars – Jämtland Basket (Karlbergshallen) Söndag 21 oktober, kl 15.04: Södertälje Kings – Umeå BSKT (Täljehallen) Söndag 21 oktober, kl 16.04: BC Luleå – Borås Basket (Luleå Energi Arena)

VECKA 43: Tisdag 23 oktober, kl 19.04: Norrköping Dolphins – Köping Stars (Stadium Arena) Torsdag 25 oktober, kl 18.04: Umeå BSKT – Uppsala Basket (Umeå Energi Arena) Fredag 26 oktober, kl 19.04: Jämtland Basket – Nässjö Basket (Östersunds Sporthall) Fredag 26 oktober, kl 19.04: Borås Basket – Köping Stars (Boråshallen) Lördag 27 oktober, kl 15.04: Södertälje Kings – BC Luleå (Täljehallen) Lördag 27 oktober, kl 17.04: Wetterbygden Stars – Norrköping Dolphins (Huskvarna Sporthall)

VECKA 44: Tisdag 30 oktober, kl 18.04: Umeå BSKT – Wetterbygden Stars (Umeå Energi Arena) Tisdag 30 oktober, kl 19.04: Nässjö Basket – Borås Basket (Nässjö Sporthall) Tisdag 30 oktober, kl 19.04: Uppsala Basket – Jämtland Basket (Fyrishov) Onsdag 31 oktober, kl 19.04: Köping Stars – Södertälje Kings (Karlbergshallen) Fredag 2 november, kl 19.04: Wetterbygden Stars – BC Luleå (Huskvarna Sporthall) Fredag 2 november, kl 19.04: Nässjö Basket – Södertälje Kings (Nässjö Sporthall) Fredag 2 november, kl 19.04: Uppsala Basket – Borås Basket (Fyrishov) Lördag 3 november, kl 15.04: Umeå BSKT – Jämtland Basket (Umeå Energi Arena) Lördag 3 november, kl 16.04: Köping Stars – Norrköping Dolphins (Karlbergshallen)

VECKA 45: Tisdag 6 november, kl 19.04: Borås Basket – Umeå BSKT (Boråshallen) Tisdag 6 november, kl 19.04: Jämtland Basket – Wetterbygden Stars (Östersunds Sporthall) Tisdag 6 november, kl 19.04: Uppsala Basket – Södertälje Kings (Fyrishov) Tisdag 6 november, kl 19.04: Norrköping Dolphins – Nässjö Basket (Stadium Arena) Fredag 9 november, kl 18.04: Umeå BSKT – Södertälje Kings (Umeå Energi Arena) Fredag 9 november, kl 19.04: Wetterbygden Stars – Köping Stars (Huskvarna Sporthall) Fredag 9 november, kl 19.04: Jämtland Basket – Borås Basket (Östersunds Sporthall) Fredag 9 november, kl 19.04: Uppsala Basket – Norrköping Dolphins (Fyrishov) Fredag 9 november, kl 19.04: Nässjö Basket – BC Luleå (Nässjö Sporthall)

VECKA 46: Måndag 12 november, kl 19.04: BC Luleå – Uppsala Basket (Luleå Energi Arena) Onsdag 14 november, kl 19.04: Borås Basket – Wetterbygden Stars (Boråshallen) Torsdag 15 november, kl 19.04: Södertälje Kings – Jämtland Basket (Täljehallen) Fredag 16 november, kl 19.04: Norrköping Dolphins – Umeå BSKT (Stadium Arena) Lördag 17 november, kl 16.04: Köping Stars – Nässjö Basket (Karlbergshallen)

VECKA 47: Tisdag 20 november, kl 19.04: Wetterbygden Stars – Nässjö Basket (Huskvarna Sporthall) Tisdag 20 november, kl 19.04: Jämtland Basket – Norrköping Dolphins (Östersunds Sporthall) Tisdag 20 november, kl 19.04: Uppsala Basket – Köping Stars (Fyrishov) Tisdag 20 november, kl 19.04: Borås Basket – Södertälje Kings (Boråshallen) Fredag 23 november, kl 19.04: BC Luleå – Jämtland Basket (Luleå Energi Arena) Fredag 23 november, kl 19.04: Norrköping Dolphins – Borås Basket (Stadium Arena) Fredag 23 november, kl 19.04: Nässjö Basket – Uppsala Basket (Nässjö Sporthall) Lördag 24 november, kl 15.04: Södertälje Kings – Wetterbygden Stars (Täljehallen) Lördag 24 november, kl 16.04: Köping Stars – Umeå BSKT (Karlbergshallen)

VECKA 49: Onsdag 5 december, kl 19.04: Jämtland Basket – Köping Stars (Östersunds Sporthall) Torsdag 6 december, kl 19.04: Borås Basket – BC Luleå (Boråshallen) Torsdag 6 december, kl 19.04: Södertälje Kings – Norrköping Dolphins (Täljehallen) Fredag 7 december, kl 19.04: Wetterbygden Stars – Uppsala Basket (Huskvarna Sporthall) Söndag 9 december, kl 15.04: Umeå BSKT – BC Luleå (Umeå Energi Arena) Söndag 9 december, kl 16.04: Norrköping Dolphins – Wetterbygden Stars (Stadium Arena)

VECKA 50: Tisdag 11 december, kl 19.04: Köping Stars – Borås Basket (Karlbergshallen) Tisdag 11 december, kl 19.04: Nässjö Basket – Jämtland Basket (Nässjö Sporthall) Tisdag 11 december, kl 19.04: BC Luleå – Södertälje Kings (Luleå Energi Arena) Tisdag 11 december, kl 19.04: Uppsala Basket – Umeå BSKT (Fyrishov) Fredag 14 december, kl 19.04: Borås Basket – Nässjö Basket (Boråshallen) Fredag 14 december, kl 19.04: Norrköping Dolphins – BC Luleå (Stadium Arena) Lördag 15 december, kl 15.04: Södertälje Kings – Köping Stars (Täljehallen) Lördag 15 december, kl 18.04: Wetterbygden Stars – Umeå BSKT (Huskvarna Sporthall) Lördag 15 december, kl 20.04: Jämtland Basket – Uppsala Basket (Östersunds Sporthall)

VECKA 51: Tisdag 18 december, kl 18.04: Umeå BSKT – Nässjö Basket (Umeå Energi Arena) Tisdag 18 december, kl 19.04: BC Luleå – Borås Basket (Luleå Energi Arena) Tisdag 18 december, kl 19.04: Norrköping Dolphins – Södertälje Kings (Stadium Arena) Fredag 21 december, kl 19.04: BC Luleå – Norrköping Dolphins (Luleå Energi Arena) Fredag 21 december, kl 19.04: Nässjö Basket – Södertälje Kings (Nässjö Sporthall)

VECKA 52: Torsdag 27 december, kl 19.04: Södertälje Kings – Nässjö Basket (Täljehallen) Torsdag 27 december, kl 19.04: Borås Basket – Uppsala Basket (Boråshallen) Torsdag 27 december, kl 19.04: Norrköping Dolphins – Köping Stars (Stadium Arena) Torsdag 27 december, kl 19.04: BC Luleå – Wetterbygden Stars (Luleå Energi Arena) Fredag 28 december, kl 20.04: Jämtland Basket – Umeå BSKT (Östersunds Sporthall) Söndag 30 december, kl 15.04: Umeå BSKT – Borås Basket (Umeå Energi Arena) Söndag 30 december, kl 15.04: Wetterbygden Stars – Jämtland Basket (Huskvarna Sporthall) Söndag 30 december, kl 16.04: Köping Stars – BC Luleå (Karlbergshallen) Söndag 30 december, kl 16.04: Nässjö Basket – Norrköping Dolphins (Nässjö Sporthall)

VECKA 1: Fredag 4 januari, kl 19.04: Borås Basket – Jämtland Basket (Boråshallen) Fredag 4 januari, kl 19.04: Norrköping Dolphins – Uppsala Basket (Stadium Arena) Fredag 4 januari, kl 19.04: BC Luleå – Nässjö Basket (Luleå Energi Arena) Lördag 5 januari, kl 15.04: Södertälje Kings – Umeå BSKT (Täljehallen) Lördag 5 januari, kl 16.04: Köping Stars – Wetterbygden Stars (Karlbergshallen)

VECKA 2: Tisdag 8 januari, kl 18.04: Umeå BSKT – Norrköping Dolphins (Umeå Energi Arena) Tisdag 8 januari, kl 19.04: Wetterbygden Stars – Borås Basket (Huskvarna Sporthall) Tisdag 8 januari, kl 19.04: Jämtland Basket – Södertälje Kings (Östersunds Sporthall) Tisdag 8 januari, kl 19.04: Nässjö Basket – Köping Stars (Nässjö Sporthall) Tisdag 8 januari, kl 19.04: Uppsala Basket – BC Luleå (Fyrishov) Fredag 11 januari, kl 19.04: BC Luleå – Umeå BSKT (Luleå Energi Arena) Fredag 11 januari, kl 19.04: Nässjö Basket – Wetterbygden Stars (Nässjö Sporthall) Fredag 11 januari, kl 19.04: Norrköping Dolphins – Jämtland Basket (Stadium Arena) Lördag 12 januari, kl 16.04: Köping Stars – Uppsala Basket (Karlbergshallen)

VECKA 3: Måndag 14 januari, kl 19.04: Södertälje Kings – Borås Basket (Täljehallen) Tisdag 15 januari, kl 19.04: Jämtland Basket – BC Luleå (Östersunds Sporthall) Onsdag 16 januari, kl 19.04: Uppsala Basket – Södertälje Kings (Fyrishov) Torsdag 17 januari, kl 18.04: Umeå BSKT – Köping Stars (Umeå Energi Arena) Torsdag 17 januari, kl 19.04: Borås Basket – Norrköping Dolphins (Boråshallen) Fredag 18 januari, kl 19.04: Uppsala Basket – Nässjö Basket (Fyrishov) Lördag 19 januari, kl 18.04: Wetterbygden Stars – Södertälje Kings (Huskvarna Sporthall)

VECKA 4: Tisdag 22 januari, kl 19.04: Köping Stars – Jämtland Basket (Karlbergshallen) Tisdag 22 januari, kl 19.04: Norrköping Dolphins – Södertälje Kings (Stadium Arena) Tisdag 22 januari, kl 19.04: Nässjö Basket – Umeå BSKT (Nässjö Sporthall) Tisdag 22 januari, kl 19.04: Uppsala Basket – Wetterbygden Stars (Fyrishov) Fredag 25 januari, kl 19.04: Wetterbygden Stars – Norrköping Dolphins (Huskvarna Sporthall) Fredag 25 januari, kl 19.04: Borås Basket – Köping Stars (Boråshallen) Lördag 26 januari, kl 15.04: Umeå BSKT – Uppsala Basket (Umeå Energi Arena) Lördag 26 januari, kl 20.04: Jämtland Basket – Nässjö Basket (Östersunds Sporthall) Söndag 27 januari, kl 16.04: Södertälje Kings – BC Luleå (Täljehallen)

VECKA 5: Tisdag 29 januari, kl 18.04: Umeå BSKT – Wetterbygden Stars (Umeå Energi Arena) Tisdag 29 januari, kl 19.04: Uppsala Basket – Jämtland Basket (Fyrishov) Tisdag 29 januari, kl 19.04: Nässjö Basket – Borås Basket (Nässjö Sporthall) Onsdag 30 januari, kl 19.04: Köping Stars – Södertälje Kings (Karlbergshallen) Fredag 1 februari, kl 19.04: Södertälje Kings – Uppsala Basket (Täljehallen) Fredag 1 februari, kl 19.04: BC Luleå – Norrköping Dolphins (Luleå Energi Arena) Fredag 1 februari, kl 19.04: Jämtland Basket – Wetterbygden Stars (Östersunds Sporthall)

VECKA 6: Måndag 4 februari, kl 19.04: Borås Basket – Umeå BSKT (Boråshallen) Måndag 4 februari, kl 19.04: Norrköping Dolphins – Nässjö Basket (Stadium Arena) Tisdag 5 februari, kl 19.04: BC Luleå – Köping Stars (Luleå Energi Arena) Torsdag 7 februari, kl 18.04: Umeå BSKT – Jämtland Basket (Umeå Energi Arena) Fredag 8 februari, kl 19.04: Södertälje Kings – Nässjö Basket (Täljehallen) Fredag 8 februari, kl 19.04: Wetterbygden Stars – BC Luleå (Huskvarna Sporthall) Fredag 8 februari, kl 19.04: Uppsala Basket – Borås Basket (Fyrishov) Lördag 9 februari, kl 16.04: Köping Stars – Norrköping Dolphins (Karlbergshallen) Söndag 10 februari, kl 14.04: Nässjö Basket – BC Luleå (Nässjö Sporthall)

VECKA 7: Tisdag 12 februari, kl 18.04: Umeå BSKT – Södertälje Kings (Umeå Energi Arena) Tisdag 12 februari, kl 19.04: Wetterbygden Stars – Köping Stars (Huskvarna Sporthall) Tisdag 12 februari, kl 19.04: Uppsala Basket – Norrköping Dolphins (Fyrishov) Onsdag 13 februari, kl 19.04: Jämtland Basket – Borås Basket (Östersunds Sporthall) Fredag 15 februari, kl 18.04: Umeå BSKT – Norrköping Dolphins (Umeå Energi Arena) Fredag 15 februari, kl 19.04: Södertälje Kings – Jämtland Basket (Täljehallen) Fredag 15 februari, kl 19.04: BC Luleå – Uppsala Basket (Luleå Energi Arena) Lördag 16 februari, kl 16.04: Köping Stars – Nässjö Basket (Karlbergshallen) Lördag 16 februari, kl 16.04: Borås Basket – Wetterbygden Stars (Boråshallen)

VECKA 9: *Fredag 1 mars, kl 19.04: BC Luleå – Köping Stars (Luleå Energi Arena) Fredag 1 mars, kl 19.04: Borås Basket – Södertälje Kings (Boråshallen) Lördag 2 mars, kl 17.04: Wetterbygden Stars – Nässjö Basket (Huskvarna Sporthall) *Lördag 2 mars, kl 20.04: Jämtland Basket – Norrköping Dolphins (Östersunds Sporthall)

VECKA 10: *Tisdag 5 mars, kl 18.04: Umeå BSKT – BC Luleå (Umeå Energi Arena) *Tisdag 5 mars, kl 19.04: Uppsala Basket – Köping Stars (Fyrishov) Fredag 8 mars, kl 19.04: Nässjö Basket – Uppsala Basket (Nässjö Sporthall) Fredag 8 mars, kl 19.04: BC Luleå – Jämtland Basket (Luleå Energi Arena) Fredag 8 mars, kl 19.04: Norrköping Dolphins – Borås Basket (Stadium Arena) Lördag 9 mars, kl 16.04: Köping Stars – Umeå BSKT (Karlbergshallen) Lördag 9 mars, kl 16.34: Södertälje Kings – Wetterbygden Stars (Täljehallen)

VECKA 11: Tisdag 12 mars, kl 18.04: Umeå BSKT – Nässjö Basket (Umeå Energi Arena) Tisdag 12 mars, kl 19.04: Wetterbygden Stars – Uppsala Basket (Huskvarna Sporthall) Tisdag 12 mars, kl 19.04: Södertälje Kings – Norrköping Dolphins (Täljehallen) Tisdag 12 mars, kl 19.04: Borås Basket – BC Luleå (Boråshallen) Tisdag 12 mars, kl 19.04: Jämtland Basket – Köping Stars (Östersunds Sporthall) Torsdag 14 mars, kl 19.04: Nässjö Basket – Jämtland Basket (Nässjö Sporthall) Fredag 15 mars, kl 19.04: Norrköping Dolphins – Wetterbygden Stars (Stadium Arena) Fredag 15 mars, kl 19.04: Uppsala Basket – Umeå BSKT (Fyrishov) Fredag 15 mars, kl 19.04: BC Luleå – Södertälje Kings (Luleå Energi Arena) Lördag 16 mars, kl 16.04: Köping Stars – Borås Basket (Karlbergshallen)

VECKA 12: Tisdag 19 mars, kl 19.04: Södertälje Kings – Köping Stars (Täljehallen) Tisdag 19 mars, kl 19.04: Wetterbygden Stars – Umeå BSKT (Huskvarna Sporthall) Tisdag 19 mars, kl 19.04: Jämtland Basket – Uppsala Basket (Östersunds Sporthall) Tisdag 19 mars, kl 19.04: Borås Basket – Nässjö Basket (Boråshallen) Tisdag 19 mars, kl 19.04: Norrköping Dolphins – BC Luleå (Stadium Arena)

* = senaste ändringar. Spelprogrammet uppdaterat 2018-08-15 klockan 11.03.

SLUTSPEL 2019: Kvartsfinalerna spelas i bäst av fem matcher, och inleds preliminärt den 25 mars. De åtta första lagen går till kvartsfinal (lag 1-8, 2-7, 3-6 och 4-5).

Semifinaler och finalen spelas i bäst av sju matcher. Semifinalerna spelas 8-28 april och finalserien 3-17 maj.

Källa: http://www.basketsverige.se/2018/08/14/spelprogram-sasongen-2018-2019/

Publicerat av Fredrik Stolt, medieansvarig.