top of page

Utbildningen för ensamkommande blev en succé

Integrationsprojektet ”Välkommen Hit” har startat en ledarskapsutbildning. Den hölls under den gångna helgen i Stockholm och blev en stor succé för alla inblandade.

Välkommen Hit är ett integrationsprojekt som ägs av Svenska Basketbollförbundet.

Syftet är att vara en pusselbit i och förenkla integrationsprocessen för de många ensamkommande flyktingarna som kommit till Sverige de senaste åren.

Man erbjuder en plattform för nyanlända att mötas och umgås. Samt stunder av glädjefylld träning och föreningsgemenskap.

Under det första året av Välkommen Hit märktes det hur viktiga de informella ledarna inom grupper av ensamkommande ungdomar var. Därför valde man att starta en ledarskapsutbildning för ungdomar mellan 17 och 20 år – som hölls i helgen i Stockholm.

Under ledning av Lars Mikkelsson, Taghi Alirezai och Hamidullah Muhammadi från Jokkmokk Basket genomfördes utbildningen. Och det blev en stor succé för alla inblandade.

Umeås bidrag till ledarskapsutbildningen var Ami Mohammady som syns längst ut till vänster på bilden ovan.

En uppföljning på den här utbildningen kommer att hållas 8 april.

Max Wiik

bottom of page